Årets LynMester 2004 (ÅLM2004)

Innbydelse, resultater og statistikk

Sarpsborg Sjakklubb innbyr for 8 året på rad til et åpent Sarpsborg mesterskap i lynsjakk.

I 2004 vil 6 lynturneringer inngå i kampen om å bli Årets LynMester i Sarpsborg i 2004 (ÅLM2004) hvorav de 4 beste resultatene (poengsummene) teller i sammendraget.

Følgende turneringer inngår i ÅLM2004:

1. runde: Nyttårslyn, fredag 2/1. (15 partier)

2. runde: Klubbmesterskapet i lynsjakk, fredag 2/4. (12 partier)

3. runde: Sommeravslutning lynsjakk, fredag 28/5. (15 partier)

4. runde: Gatemesterskap i lynsjakk, lørdag 21/8 kl. 11.00 i Sarpsborg sentrum. (15 partier)

5. runde: Østfoldmesterskapet i lynsjakk i, fredag 19/11, kl. 18.00 Sangerhuset (18 partier)

6. runde: Julelyn, fredag 17/12. (15 partier)

Spillested på fredager Sangerhuset i Storgt. 21, oppmøte 18.45, turneringstart ca. 19.00, med unntak av gatemesterskapet lørdag 21. august som arrangeres ute i St. Marie gate, på torget eller i Storbyen med start kl. 11.00. Sarpsborg SK kommer til å søke om å arrangere Østfoldmesterskapet i lynsjakk fredag 12 eller 19 november 2004, arrangementet kan også gå til en annen klubb, informasjon vil bli gitt av Østfold Sjakkrets høsten 2004.

Det til enhver tid gjeldende lynsjakk reglementet til Norsk Sjakkforbund blir fulgt.

I 2004 vil de individuelle poengsummene til en spiller bli lagt sammen for å kåre Årets LynMester 2004. I turneringer som har 12 eller 18 partier vil poengsummen bli skalert til 15 partier. I klubbmesterskapet vil poengsummen multipliseres med 15/12 = 1.25, i Østfoldmesterskapet i lynsjakk vil poengsummen multipliseres med 15/18 = 5/6 = 0.83. De 4 høyeste poengsummene teller i sammendraget. Ved poenglikhet teller: 1. flest 1. plasser, 2. flest 2. plasser og så videre helt til et skille oppnås.

I turneringer som spilles etter Sarpsborg SKs lynsjakk monrad system, bergnes kvalitet etter Kongevold kvalitet, hvis det fortsatt står likt teller innbyrdes oppgjør.

Pris for å delta er: 20 kroner for medlemmer eller bimedlemmer av Sarpsborg SK som betaler full kontingent. 30 kroner per turnering for øvrige. Se innbydelse til Østfoldmesterskapet i lynsjakk 2004 for startkontingenter i denne turneringen.

Det vil bli premiert i to grupper med klasseinndeling på ca 1500 i lynsjakk rating. Premie gis sammenlagt til beste spiller i hver gruppe og beste senior og junior. Mesterskapet er åpent og krever ikke medlemskap i Sarpsborg SK.

Påmelding på spillestedet med unntak av gatemesterskapet og Østfoldmesterskapet i lynsjakk. Til gate-mesterskapet bør alle melde seg på seg på senest fredag 20. august, i klubben eller til Ole Kr. Førrisdahl eller til Tormod Rangøy 69 35 35 06 (privat) eller epost: tormod.rangoy@sarpsborg.com (arbeid). Så langt bord og stoler rekker til tar vi også med de som møter opp på spilledagen. Se egen innbydelse for påmelding til Østfoldmesterskapet i lynsjakk.

Informasjon: Ole Kr. Førrisdahl, Vogtsvei 8,1710 Sarpsborg, 69 13 80 49 (privat),69 10 40 81 (arbeid) , epost: ole.k.forrisdahl@hiof.no (arbeid), ole.k.forrisdahl@c2i.net (privat)

Sarpsborg SKs hjemmeside: http://home.c2i.net/olekrf/sjakk/ssk/ssk.html

Resultater og stilling i ÅLM2004

Sammenlagtstillingen etter 3. runde 28.05.2004

Premiegruppe A
 
   
1
2
3
4
5
6
sum
1 Arne-Roger Jensen
9,5
10,6
14
13
   
47,1
2 Bård Fjellengen
9,5
8,8
10
11
   
39,3
3 Sigmund Lunde
8
8,8
9
8,5
   
34,3
4 Helge Rangøy, Halden (sen.)
8,5
8,8
8
8,5
   
33,8
5 Jahn Spillum, Moss
9
11,9
11,5
     
32,4
6 Ole Kr. Førrisdahl
7
6,9
8
10
   
31,9
7 Markus Lømo
10
10,6
11
     
31,6
8 Tormod Rangøy (sen.)
7,5
8,1
8
8
   
31,6
9 Karl Mosbye, Halden
9,5
10,0
10
     
29,5
10 Hans Stabbetorp, FSS
8
6,9
7
7
   
28,9
11 Harry Andersen, FSS
8
10,6
 
9
   
27,6
12 Sudhir Gupta
5
6,9
7,5
7
   
26,4
13 Joachim Solberg
12,5
12,5
       
25,0
14 Vid Birkic (sen.)
6
8,8
7
     
21,8
15 Øivind Johansen
10
         
10,0
16 Oddvar Eriksen (sen)    
9,0
     
9,0
17 Ole M. Stabbetorp  
8,8
       
8,8
18 Kenan Krehic  
8,1
       
8,1
19 Anker Aasum, Halden (sen.)
8
         
 8,0
20 Bjørn Andersen (sen.)
8
         
8,0
21 Dag Andersen, IØSS
7
         
7,0
22 Jan Forsberg (sen.)
7
         
7,0
23 Jan Ludvigsen, FSS      
6,5
   
6,5

Premiegruppe B
 
   
1
2
3
4
5
6
sum
1
Kenneth Hamre (jr.)
5
6,9
6,5
9
   
27,4
2
Frode Fosby
6
4,4
7
8,5
   
25,9
3
Erlend Halvorsen (jr)  
5,0
7
5
   
17,0
4
Håvard Halvorsen (jr)  
5,0
5
3
   
13,0
5
Frank Grønli  
6,3
6,5
     
12,8
6
Tor Egil Holst  
5,0
 
7
   
12,0
7
Bjørn B. Johansen, FSS (sen)  
7,5
 
4
   
11,5
8
Tobias Pettersen (jr)  
3,8
5
2
   
10,8
9
Eirik Moltu (jr)  
2,5
6
     
8,5
10
Christian Strand, 1911      
8
   
8,0
11
Sigurd Braathen  
7,5
       
7,5
12
Espen Kristiansen  
7,5
       
7,5
13
Thorbjørn Skaug, FSS  
6,3
       
6,3
14
Tore Thonstad, Moss
5
         
5,0
15
Emil Andreassen, FSS  
5,0
       
5,0
16
Jon A. Stabbetorp  
5,0
       
5,0
17
Tom Rune Johansen
4
         
4,0
18
Rolf W. Tangen (sen.)
3
         
3,0
19
Martin Sander (jr)    
3
     
3,0
20
Jon Wetle Sivertsen (jr)    
3
     
3,0
21
Jack Helgesen  
2,5
       
2,5
22
Lars Kr. Raknes (jr)    
2
     
2,0
23
Pavlik Wang (jr)    
0
     
0,0

Resultatlisten leses slik: Plass i turneringen, plass i A- og B-klassen i ÅLM, navn, klubb, senior/junior, poengsum, første-/andre kvalitet i turneringen.
1. runde i ÅLM2004, Nyttårslyn 02.01.2004 (15 partier)
1. 1A Joachim Solberg 12,5 2/3
2. 2A Øivind Johansen 10,0 2/3
3. 3A Markus Lømo 10,0 5/11
4. 4A Arne-Roger Jensen 9,5 2/5
5. 5A Bård Fjellengen 9,5 4/7
6. 6A Karl Mosbye, Halden 9,5 5/9
7. 7A Jahn Spillum, Moss 9,0 2/
8. 8A Helge Rangøy, Halden (sen.) 8,5 8/14
9. 9A Anker Aasum, Halden (sen.) 8,0 3/6
10. 10A Harry Andersen 8,0 4/7
11. 11A Hans Stabbetorp, FSS 8,0 5/9
12. 12A Sigmund Lunde 8,0 7/12
13. 13A Bjørn Andersen (sen.) 8,0 10/15
14. 14A Tormod Rangøy (sen.) 7,5 3/5
15. 15A Dag Andersen, IØSS 7,0 5/9
16. 16A Ole Kr. Førrisdahl 7,0 7/12
17. 17A Jan Forsberg (sen.) 7,0 8/14
18. 18A Vid Birkic (sen.) 6,0 5/9
19. 1B Frode Fosby 6,0 9/15
20. 2B Kenneth Hamre (jr.) 5,0 9/14
21. 3B Tore Thonstad, Moss 5,0 9/15
22. 19A Sudhir Gupta 5,0 10/16
23. 4B Tom Rune Johansen 4,0 12/18
24. 5B Rolf W. Tangen (sen.) 3,0 12/18
 
2. runde i ÅLM2004, Klubbmesterskapet i lynsjakk, 
02.04.2004 (12 partier)
1. 1A Joachim Solberg 10,0 1/2
2. 2A Jahn Spillum, Moss 9,5 2/4
3. 3A Markus Lømo 8,5 1/2
4. 4A Arne-Roger Jensen 8,5 1/4
5. 5A Harry Andersen, FSS 8,5 1/5
6. 6A Karl Mosbye, HSK 8,0 1/3
7. 7A Sigmund Lunde 7,0 1/3
8. 8A Oddvar Eriksen (sen.) 7,0 2/4
8. 8A Bård Fjellengen 7,0 2/6
9. 9A Vid Birkic (sen.) 7,0 3/10
10. 10A Helge Rangøy, HSK (sen) 7,0 4/8
11. 11A Ole M. Stabbetorp 7,0 5/11
12. 12A Tormod Rangøy (sen) 6,5 3/9
13. 13A Kenan Krehic 6,5 4/9
14. 1B Sigurd Braathen 6,0 2/7
15. 2B Bjørn B. Johansen, FSS (sen) 6,0 5/10
16. 3B Espen Kristiansen 6,0 6/10
17. 14A Hans Stabbetorp, FSS 5,5 3/7
18. 15A Ole Kr. Førrisdahl 5,5 4/10
19. 16A Sudhir Gupta 5,5 5/12
20. 4B Kenneth Hamre (jr) 5,5 6/12
21. 5B Frank Grønli 5,0 7/14
22. 6B Thorbjørn Skaug, FSS 5,0 7/15
23. 7B Erlend Halvorsen (jr) 4,0 4/11
24. 8B Tor Egil Holst 4,0 5/12
25. 9B Håvard Halvorsen (jr) 4,0 5/14
26. 10B Emil Andreassen, FSS 4,0 6/14
27. 11B Jon A. Stabbetorp 4,0 7/15
28. 12B Frode Fosby 3,5 6/14
29. 13B Tobias Pettersen (jr) 3,0 8/16
30. 14B Eirik Moltu (jr) 2,0 8/17
31. 15B Jack Helgesen 2,0/6 -/- 
Det tas forbehold om forandringer i klasseinndelingen, dette forutsetter at lynsjakkratinglistene blir oppdatert.

Klubbmesterskap finalen i lynsjakk
Klubbmesterskapfinalen i lynsjakk ble meget spennende å avgjort i det siste sekundet. Joachim sin klaff falt, men Markus som hadde 3 sekunder igjen spilte 2 trekk til å mistet kongen. Joachim Solberg ble dermed klubbmester i lynsjakk i 2004.
 
   
1
2
3
4
5
  Plass
1 Joachim Solberg +6 +5 +4 =3 +2 4,5
1
2 Markus Lømo +5 +3 +6 -4 -1 3,0
2
3 Arne-Roger Jensen +4 -2 =5 =1 +6 3,0
2
4 Sigmund Lunde -3 +6 -1 +2 +5 3,0
2
5 Bård Fjellengen -2 -1 =3 =6 -4 1,0
5
6 Vid Birkic -1 -4 -2 =5 -3 0,5
6

Juniorfinalen i lynsjakk 2004

Kenneth Hamre ble klubbmester i juniorklassen etter å ha slått Erlend Halvorsen i finalen.
1. Kenneth Hamre 2,0
2. Erlend Halvorsen 0,0
Erlend og Håvard Halvorsen spilte stikkamp om å kvalifisere seg til klubbmesterfinalen for juniorer, Erlend vant 2-1 over Håvard.
Seniorfinalen i lynsjakk 2004

Oddvar Eriksen var kvalifisert til hovedfinalen, men valgte å kjempe om seniormesterskapet. Tormod Rangøy vant de 3 å avgjørende partiet å ble dermed klubbmester i lynsjakk i seniorklassen.

  • Tormod Rangøy 2,0
  • Oddvar Eriksen 1,0
  • 3. runde i ÅLM2004, Sommeravslutning lynsjakk,
    28.05.2004 (15 partier)
    1. 1A Arne-Roger Jensen 14,0 2/3
    2. 2A Jahn Spillum, MSK 11,5 2/3
    3. 3A Markus Lømo 11,0 3/6
    4. 4A Bård Fjellengen 10,0 4/6
    5. 5A Karl Mosbye, HSK 10,0 4/7
    6. 6A Sigmund Lunde 9,0 2/4
    7. 7A Oddvar Eriksen (sen.) 9,0 5/8
    8. 8A Helge Rangøy, HSK (sen) 8,0 3/7
    9. 9A Ole Kr. Førrisdahl 8,0 4/7
    10. 10A Tormod Rangøy (sen) 8,0 6/10
    11. 11A Sudhir Gupta 7,5 5/9
    12. 12A Vid Birkic (sen) 7,0 5/9
    13. 13A Hans Stabbetorp, FSS 7,0 5/10
    14. 1B Erlend Halvorsen (jr) 7,0 8/13 
    15. 2B Frode Fosby 7,0 9/15
    16. 3B Frank Grønli 6,5 5/9
    17. 4B Kenneth Hamre (jr) 6,5 7/11
    18. 5B Eirik Moltu (jr) 6,0 9/14
    19. 6B Tobias Pettersen (jr) 5,0 10/15
    20. 7B Håvard Halvorsen (jr) 5,0/9 -/-
    21. 8B Martin Sander (jr) 3,0/12 -/5
    22. 9B Jon Wetle Siverten (jr) 3,0/9 -/-
    23. 10B Lars Kr. Raknes (jr) 2,0/9 -/-
    24. 11B Pavlik Wang (jr) 0,0/6 -/-
    25. 12B Evgeny Martinsen (jr) 0,0/3 -/.
    4. runde i ÅLM2004, Gatemesterskap i lynsjakk, 
    21.08.2004 (15 partier)
    1. 1A Arne-Roger Jensen 13,0 2/3
    2. 2A Bård Fjellengen 11,0 2/3
    3. 3A Ole Kr. Førrisdahl 10,0 3/5
    4. 1B Kenneth Hamre (jr) 9,0 3/6
    5. 4A Harry Andersen, FSS 9,0 3/7
    6. 5A Sigmund Lunde 8,5 2/3
    7. 6A Helge Rangøy, HSK (sen) 8,5 6/10
    8. 2B Frode Fosby 8,5 7/11
    9. 7A Tormod Rangøy (sen) 8,0 4/7
    10. 3B Christian Strand, 1911 8,0 5/7
    11. 8A Hans Stabbetorp, FSS 7,5 4/8 1-1
    11. 8A Sudhir Gupta 7,5 4/8 1-1
    13. 4B Tor Egil Holst 7,5 6/10
    14. 10A Jan Ludvigsen, FSS 6,5 5/8
    15. 5B Erlend Halvorsen (jr) 5,0 7/11
    16. 6B Bjørn B. Johansen, FSS (sen) 4,0/6 8/-
    17. 7B Håvard Halvorsen (jr) 3,0 8/12
    18. 8B Tobias Pettersen (jr) 2,0 8/12

    5. runde i ÅLM2004, Østfoldmesterskapet i lynsjakk i november (18 partier)
    6. runde i ÅLM2004, Julelyn, 17.12.2004 (15 partier)
    Historikk og statistikk, Årets LynMester 1997-2003

    Årets LynMester, 2. og 3. plass i sammendraget
      Årets LynMester   2. plass   3. plass  
    2004            
    2003 Arne-Roger Jensen 44,1 Jahn Spillum, Moss 44,1 Bård Fjellengen 40,6
    2002 Joachim Solberg 51,2 Arne-Roger Jensen 47,9 Jahn Spillum, Moss 40,2
    2001 Joachim Solberg, Moss 79 Arne-Roger Jensen 66 Jahn Spillum, Moss 51,5
    2000 Joachim Solberg, Moss 72,5 Arne-Roger Jensen 67 Jahn Spillum, Moss 42
    1999 Øivind Johansen 76 Joachim Solberg,Moss 71 Arne-Roger Jensen 56
    1998 Arne-Roger Jensen 73 Øivind Johansen 63 Jahn Spillum, Moss 54,5
    1997 Göran Thuresson, Tanum  78,5 Arne-Roger Jensen 67 Jan Roger Johansen 50
    Fra ÅLM97 til ÅLM2001 ble det gitt poeng etter NGP systemet (17, 13, 10 etc + 25, 20 etc.). Dette systemet fokuserer på det å vinne å premier vinneren mye i forhold til de øvrige. Etter noen år observerte man at sammenlagtvinneren ofte var klar etter de 4 første rundene, samtidig kunne små differenser i kvaliteten gi store differenser i sammendraget. For å holde på spenningen frem til siste runde innførte man fra ÅLM2002 at de individuelle poengsummene oppnådd i de enkelte rundene skulle telle i sammendraget. Dette gir maksimalt 4 x 15 poeng = 60 poeng i sammendraget.
    Vinnere i de enkelte turneringene i ÅLM 1997 - 2003
     
      Runde 1 Runde 2 Runde 3 Runde 4 Runde 5 Runde 6
    2004 Joachim Solberg Joachim Solberg Arne-Roger Jensen Arne-Roger Jensen    
    2003 Joachim Solberg Joachim Solberg Arne-Roger Jensen,
    FSS
    Helge Rangøy, Halden Arne-Roger Jensen Joachim Solberg
    2002 Arne-Roger Jensen Arne-Roger Jensen Joachim Solberg,
    Moss
    Arne-Roger Jensen Joachim Solberg Joachim Solberg
    2001 Arne-Roger Jensen Jahn Spillum, Moss Joachim Solberg, Moss Joachim Solberg, Moss Arne-Roger Jensen Joachim Solberg, Moss
    2000 Joachim Solberg, Moss Joachim Solberg, Moss og
    Øivind Johansen
    Arne-Roger Jensen Arne-Roger Jensen Atif Dumpor, Sarajevo Arne-Roger Jensen
    1999 Joachim Solberg, Moss Øivind Johansen Joachim Solberg, Moss Øivind Johansen Arne-Roger Jensen Joachim Solberg, Moss
    1998 Øivind Johansen Arne-Roger Jensen Arne-Roger Jensen Fredrik Johnsen Joachim Solberg, Moss Jahn Spillum, Moss
    1997 Göran Thuresson, Tanum Göran Thuresson, Tanum Arne-Roger Jensen Göran Thuresson,
    Tanum
    Arne-Roger Jensen Jan Roger Johansen

    Flest seire 1997 - 2003
     
    Nr. Navn Klubb
    Antall  Seire
    1. Arne-Roger Jensen Sarpsborg SK/FSS
    15
    1. Joachim Solberg Sarpsborg SK/ Moss SK
    15
    3. Øivind Johansen Sarpsborg SK
    4
    4. Göran Thuresson Tanum SK
    3
    5. Jahn Spillum Moss SK
    2
    6. Helge Rangøy Halden SK
    1
    6. Atif Dumpor Sarajevo
    1
    6. Fredrik Johnsen Sarpsborg SK
    1
    6. Jan Roger Johansen Sarpsborg SK
    1

    Vinner av B gruppa, junior og senior klassen.
     
    År B-gruppe Junior Senior
    2003 Bjørn B. Johansen, FSS Kenneth Hamre, SSK Helge Rangøy, Halden
    2002 Sudhir Gupta, SSK Jonas A. Ingvaldsen, SSK Helge Rangøy, Halden
    2001 Hans Stabbetorp, FSS Jonas A. Ingvaldsen, SSK  
    2000 Frank Grønli, SSK Jonas A. Ingvaldsen, SSK  
    1999 Jonas A. Ingvaldsen, SSK Jonas A. Ingvaldsen, SSK  
    1998 Helge Jansson, FSS Frode Fosby, SSK   
    1997 Bjørn B. Johansen, FSS Frode Fosby, SSK